Odbywanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki Akcyjnej w dobie pandemii COVID-19

KANCELARIA Prawo gospodarcze, Prawo handlowe, Prawo spółek 0 Comments

W czasach panującej obecnie pandemii i związanych z nią obostrzeń zgłaszają się do mnie Klienci – akcjonariusze spółek akcyjnych z zapytaniem jak w obecnej sytuacji przeprowadzić Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i czy w ogóle jest to możliwe. Akcjonariusze boją się, że nie będą mieli wpływu na kluczowe decyzje dla spraw Spółki. W pierwszej kolejności wskazać należy, iż istotne znaczenie w tym …

Dochodzenie przez pracodawcę odszkodowania od pracownika za wyrządzoną szkodę.

KANCELARIA Prawo gospodarcze 0 Comments

Dochodzenie przez pracodawcę odszkodowania od pracownika za wyrządzoną szkodę. Do naszej Kancelarii zgłaszają się przedsiębiorcy – pracodawcy, którzy niejednokrotnie pytają nas, czy mogą domagać się od pracownika odszkodowania, w przypadku gdy ten wyrządzi im szkodę w ich majątku. Kwestię tę regulują bezpośrednio przepisy Kodeksu pracy, które stanowią wprost, że pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej …

Zasadność naliczania przez kontrahenta odsetek za okres od 31 dnia po dniu wystawienia faktury do dnia, na który przypada termin zapłaty, pomimo, że termin zapłaty ustalano na 60 lub 90 dni od dnia wystawienia faktury

KANCELARIA Prawo gospodarcze, Prawo handlowe 0 Comments

Zasadność naliczania przez kontrahenta odsetek o których mowa w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (dalej: Ustawa) za okres od 31 dnia po dniu wystawienia faktury do dnia, na który przypada termin zapłaty, pomimo, że termin zapłaty ustalano na 60 lub 90 dni od dnia wystawienia faktury. Klienci prowadzący działalność gospodarczą pytają mnie …

Zakup samochodu z "przekręconym" licznikiem – sytuacja prawna kupującego.

KANCELARIA Prawo cywilne 0 Comments

Coraz częściej zdarza się, że dwie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonują transakcji sprzedaży samochodu osobowego. Po pewnym czasie od zawarcia umowy okazuje się jednak, że zakupiony samochód nie posiada właściwości, które samochód tego rodzaju powinien mieć ze względu na cel w umowie oznaczony (wskazanie wartości przebiegu na dzień podpisania umowy). Używając języka kolokwialnego okazuje się, że licznik w zakupionym …

Kwestia rozwiązania umowy nienazwanej w przypadku, gdy w umowie wyłączono możliwość jej wypowiedzenia

KANCELARIA Prawo cywilne, Prawo gospodarcze 0 Comments

W ostatnim czasie jeden z czytelników zwrócił się do mnie z zapytaniem, czy możliwe jest wypowiedzenie umowy nienazwanej, zgodnie z postanowieniami której został On zobowiązany do cyklicznego świadczenia po określonej stawce (tzw. fixed price) przez czas nieokreślony, bez możliwości jej wypowiedzenia. Czasami zdarza się, że przedsiębiorcy, którzy przystępują do podpisania ramowej umowy współpracy z poważnym kontrahentem muszą przystąpić na jego, …

Problematyka zastrzeżenia prawa własności towaru przy umowie kupna-sprzedaży

KANCELARIA Prawo gospodarcze, Prawo handlowe 0 Comments

Przedsiębiorcy często zadają pytanie, czy w przypadku, gdy dokonują sprzedaży towaru z odroczonym terminem płatności, a mówiąc w prost gdy wydają towar swojemu kontrahentowi przed uiszczeniem przez niego ceny, to czy towar ten pozostaje nadal ich własnością, aż do momentu uiszczenia przez drugą stronę ceny? Czy w przypadku braku zapłaty ceny będą mogli domagać się wydania towaru? W niektórych prawodawstwach, …