sadasdsadsfdc

Zakup samochodu z "przekręconym" licznikiem – sytuacja prawna kupującego.

KANCELARIA Prawo cywilne 0 Comments

Coraz częściej zdarza się, że dwie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonują transakcji sprzedaży samochodu osobowego. Po pewnym czasie od zawarcia umowy okazuje się jednak, że zakupiony samochód nie posiada właściwości, które samochód tego rodzaju powinien mieć ze względu na cel w umowie oznaczony (wskazanie wartości przebiegu na dzień podpisania umowy). Używając języka kolokwialnego okazuje się, że licznik w zakupionym samochodzie został wcześniej „przekręcony”, a zakupiony pojazd posiada znacznie wyższy przebieg rzeczywisty. Wielokrotnie bowiem zdarza się, że sprzedający, lub jego poprzednik prawny z pełną premedytacją zatajają rzeczywisty przebieg samochodu, co oczywiście ma wpływ na jego cenę. Przez długi okres czasu kupującemu było bardzo trudno udowodnić przed Sądem, że zakupiony samochód faktycznie taką wadę posiada. Obecnie jednak coraz częściej można skutecznie walczyć z nieuczciwym sprzedającym. Co zrobić w sytuacji w której zakupiliśmy samochód, który cechuje się wyżej wymienioną wadliwością?

W pierwszej kolejności musimy pamiętać, że zgodnie z treścią art. 556 KC sprzedawca jest odpowiedzialny za wady względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia). Oczywiście strony w umowie mogą wyłączyć taką odpowiedzialność, jednakże taki zabieg powinien już na wstępie wzmóc czujność kupującego. Należy podkreślić, że co do zasady sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili. Jakie zatem mamy prawa w sytuacji, w której nabyliśmy samochód, którego rzeczywisty przebieg nie odpowiada temu wpisanemu w umowie?

W zależności od stanu faktycznego sprawy i własnych preferencji kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo o odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Musimy się jednak przygotować na sytuację, w której sprzedający będzie zaprzeczał, aby sprzedany samochód posiadał opisaną wyżej wadę i odmówi nam zwrotu części ceny, lub całości (w zależności od wybranego przez kupującego uprawnienia).

Wówczas kupujący po złożeniu odpowiedniego oświadczenia (o obniżeniu ceny lub odstąpieniu od umowy) zmuszony będzie wnieść powództwo o zapłatę. W tym miejscu warto podkreślić, że niezależnie od tego w jaki sposób pozwany (sprzedający) będzie się bronić, to zgodnie z przyjętym i ugruntowanym orzecznictwem odpowiedzialność sprzedawcy przewidziana w art. 556 KC za wady rzeczy sprzedanej ma charakter absolutny, co oznacza że sprzedawca nie może się z niej zwolnić i obciąża go niezależnie od tego, czy spowodował wadę i czy o niej wiedział (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie – V Wydział Cywilny z dnia 27 marca 2013 r. – sygn. akt: VI ACa 1269/12).

Dlatego w trakcie postępowania sądowego kupujący będzie musiał w głównej mierze udowodnić, że zakupiony przez niego samochód w rzeczywistości posiada przebieg znacznie wyższy od tego zadeklarowanego przez sprzedającego w umowie. Dla tych celów niezbędne będzie zawnioskowanie o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu techniki pojazdowej, który dokona oględzin samochodu i na tej podstawie wyda opinię. W chwili obecnej, w związku z rozwojem elektroniki samochodowej już na podstawie niektórych systemów (sterowniki silnika, skrzyni biegów) biegły będzie mógł ustalić historię pojazdu. Według specjalistów historię pojazdu można czasami odczytać nawet z niektórych urządzeń audio zamontowanych w samochodzie.

Kluczowym jednak jest, aby kupujący dochował terminu wskazanego w art. 568 § 1 KC, który mówi, iż w przypadku rzeczy ruchomych sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat. Dlatego też kupujący powinien jak najszybciej skorzystać z jednego z przysługujących mu uprawnień, o których mowa powyżej i złożyć sprzedającemu oświadczenie o odpowiedniej treści. W opisywanych sprawach dochowanie terminu ma znaczenie fundamentalne i pozwala skutecznie dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania sądowego.

Powyższy wpis nie stanowi porady prawnej. W celu przeanalizowania poszczególnej sprawy należy skontaktować się z prawnikiem i przedłożyć mu dokumentację dotyczącą danego stanu faktycznego.

Dodaj komentarz